TATARCIK SİNEĞİ

Tatarcık sineği çift kanatlılar ailesinin Psychodidae bölümüne ait zehirli bir sinek türüdür. Zehir oranı insanlar üzerine ölümcül etkilere neden olmasa da yine de insan vücudu için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.  Tatarcık sinekleri genellikle gece vakti avlarına yaklaşırlar. Avlarını oluşturan grup insanlar ve hayvanları kapsaması nedeniyle bir hayli geniştir. Geceleri uykuda olan hayvan ve insanlardan kan emerek beslenmektedirler. Bir insanın vücudunda en fazla 2 dakika kalmaktadır ve kanını emmektedir. Bu sebeple Tatarcık sineği insanlar arasında hastalık taşıma da en zararlı böceklerdendir. Hastalık taşımasının yanı sıra bir diğer önemli zararı ise Şark çıbanı oluşturabilmesidir. Bu çıban tatarcık sineğinin ısırdığı ve kaşıntı olan vücut bölümünde oluşabilmektedir.  Bu çıban oluşumundan itibaren günler geçtikçe büyük bir yaraya dönüşebilmekte ve insan sağlığını tehdit edebilmektedir.

Ölçüleri

Tatarcık sineği boyut olarak son derece küçük böceklerdendir. Yetişkinlerinin boyları 2 – 5 mm arasında değişiklik göstermektedir. Tatarcık sineklerini diğer sineklerden ayırt edebilmemize yarayan birkaç özelliği mevcuttur. Bu özelliklerden en temeli tatarcık sineklerinin sıçrama kabiliyetleridir. Öyle ki bu sinekler avlarına fark ettirmeden onların vücutlarına zıplayabilmekte ve kanlarını emebilmektedirler. Tatarcık sineklerini diğer sineklerden ayıran bir diğer özellik ise renklerinin koyuluğu ve kıllarla kaplı vücutlarıdır. İşte bu gibi özelliklere sahip tatarcık sineklerini diğer sineklerden ayırabiliriz.

Tatarcık sinekleri insan sağlığı için bu denli önemli sorunlara yol açabilmektedir. Tatarcık sineği ilaçlama servisleri sayesinde insanlar bu sorunlardan zarar görmeden kurtulabilmektedir. Ülkemizde son yıllarda gerçekleşen teknoloji ve kimya sanayi atılımları sayesinde artık tatarcık sineği ilaçlama konusunda yüzde yüz başarı sağlanabilmektedir.  Üstelik bu gibi kaliteli bir hizmet maksimum iki iş gününde tamamlanabilmekte ve hayat kaldığı yerden devam edebilmektedir. Tatarcık sinekleri yapıları gereği sıcak ne nemli ortamlardan hoşlandıklarında evlerde ve yaşam alanlarında yaşamaktadır. Bu sebeple konutlar tatarcık sinekleri için en önemli yaşam alanlarıdır.  İnsanların bu nedenle yaşam alanlarını tatarcık sineklerine karşı yılda en az iki kez ilaçlatmaları gerekmektedir. Sizlerde yaşam alanlarınızı tatarcık sineklerine karşı korumak istiyorsanız tatarcık sineği ilaçlama hizmetlerine gönül rahatlığıyla başvurabilirsiniz.

KENE

Son yıllarda Türkiye’de adı en çok anılan ve belki de en çok korkulan böcek türü kenedir. Sebep olduğu kırım Kongo ateşli hastalığı neticesinde insanlar üzerinde ölümcül olabilecek etkilere kadar büyük çapta hasarlar bırakabilen böcek türüdür.  Kene türünü incelemeye başlayacak olursak karşımıza ilk olarak kenenin örümcekgillerden bir böcek olduğu çıkacaktır.  Eklem bacaklı örümcek olarak nam salan kene aslında Türkiye’de daha önceki yıllarda ölümcül sonuçlar doğurmamaktaydı. Ancak 2010’lu yıllardan itibaren özellikle bahar aylarında yaşanan kene ısırmaları dolayısıyla birçok insan hayatını kaybetmeye başlamıştır.  Bu nedenle özellikle bahara geçiş aylarından itibaren insanların yaşadıkları ortamları ilaçlatmaları gerekmektedir. Bu vesile ile kene ilaçlama hizmetleri de gün geçtikçe artmaktadır.

Keneler yapışma özelliği gösteren canlılardır. Özellikle insan ve büyükbaş hayvanlara yapışmaya bayılırlar.  Yapıştıkları vücutta ise hemen etki göstermekte ve kan emmektedirler.   Bu özellikleriyle keneler insanlar ve hayvanlar arasında salgın hastalıkları taşıyabilmekte ve sonuçları daha ciddi boyutlara taşıyabilmektedirler.  Yaz aylarında sıcak havaya bağlı olarak kenelerin sayısında oldukça belirgin bir biçimde artış görülmektedir. İşte bu sebeple insanların evlerini ve yaşam alanlarını düzenli olarak ilaçlatmalarında fayda vardır. Türkiye’de son yıllarda yaşanan kene vakalarında artış olması dolayısıyla kene ilaçlama hizmetleri oldukça nitelikli ve belirgin bir hal almaya başlamıştır.  Uzmanlar tarafından evlerin ve yaşam alanlarının yılda en az 2 defa ilaçlatılması tavsiye edilmektedir.

Kene İlaçlama

Kene ilaçlama hizmeti ilanıyla ilgili olarak konuşmak gerekmektedir.  Ülkemizde gelişen teknoloji ve bilim sayesinde artış ilaçlama hizmetleri yüzde yüz başarı oranı yakalayabilmektedir. Kene ilaçlama hizmetine başvuran vatandaşların yaşam alanları maksimum 2 gün içerisinde ilaçlanmakta ve üçüncü gün teslim edilebilmektedir. Yakalanan başarı oranı sayesinde insanlar gönül rahatlığıyla yaşam alanlarında vakit geçirebilmekte ve konaklayabilmektedir. Kene türünden korunmak adına doğa yürüyüşleri, piknik gibi aktivitelere katılacak olanlara birkaç tavsiye vermemizde fayda vardır. Bu aktivitelere katılacak insanların vücutlarında yüz bölgesi hariç bütün organlarını kapatacak şekilde giyinmeleri yararlarına olacaktır. Ayrıca nemli ortamlardan da kaçınmak gerekmektedir. Çünkü keneler en çok sıcak ve aynı zamanda nemli ortamlarda bulunmaktan hoşlanmaktadırlar.

PİRE

Pire halk arasında tek bir canlı olarak bilinse de aslında 1600’e yakın çeşidi bulunan oldukça küçük, kanatsız ve kan emici bir canlıdır.  Dünya üzerindeki hemen bütün iklim çeşidine ayak uydurarak yaşayabilen pire vücut biçimlerinin elverişli olması dolayısıyla genellikle memeli canlılara yapışarak onlardan kan emmektedir.  Üzerine yapıştığı canlılar genellikle vücut ısısı yüksek memelilerdir. İnsan, kuş ve büyükbaş hayvanlar vücutlarına en çok yapıştıkları canlılardır. Bu gibi çok sayıda canlıya yapışması dolayısıyla pireler birer hastalık taşıma aracı desek herhalde yanlış olmayacaktır.  Orta çağda Avrupa’da büyük insan kitlelerinin hayatlarını kaybetmelerine neden olan veba hastalığının taşınmasında pireler bir numaralı aktörlerdir.

Pireler yapıştıkları vücudun dışında yer almaları dolayısıyla canlı bilimi dünyasında dış parazit olarak adlandırılmaktadırlar. Boyutları çok küçük olması nedeniyle yapıştıkları yerde görünmeleri oldukça zordur. Hele bir de yapıştıkları yer koyu renkli ve kıllarla kaplı ise pirelerin o vücutta barınma süreleri artmaktadır. Bu yüzden pire ilaçlama teknikleri son yıllarda oldukça popüler ve kullanışlıdır.  Genellikle büyükbaş hayvancılıkla uğraşanların hayvanlarını besledikleri yerleri senede en az 1 defa pirelere karşı ilaçlatmaları gerekmektedir. Aksi takdirde pireler hayvanlar arasında hastalık taşıyabilmekte ve olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Genellikle yapıştıkları vücutlarda kan emdiklerinden hastalığın sonuçları belirti göstermeden ortaya çıkabilmekte ve son derece olumsuz durumlar yaşatabilmektedir.

Pirelerin insanlar üzerindeki etkisi ise biraz daha farklıdır. Genellikle insan vücuduna yapıştıktan sonra kan emecekleri yere uyuşturucu bazı maddeler salgılarlar ve bu salgılar insanda kaşıntıya sebep olmaktadır. Bu kaşıntı sayesinde insanlar pirenin varlığından haberdar olabilmekte ve daha erken önlem alabilmektedirler. Vücutlarında pire yakalayan insanlar hemen evlerini ilaçlatmalıdırlar.

Pire İlaçlama

Pire ilaçlama servisi sayesinde bu işlem oldukça kolaydır. Üstelik ilaçlama işlemi en geç 2 gün içerisinde tamamlanmakta ve insanlar yaşadıkları yere geri dönebilmektedirler. Pire ilaçlama işleminde başarı oranı yüzde yüzdür. İlaçlatılan mekânın pireden tamamen arındırılması mümkündür. Bu vesile ile evlerinde ya da bulundukları ortamlarda pire olduğunu düşünen insanlar hemen pire ilaçlama servisi ile iletişime geçmeli ve vakit kaybetmeden ilaçlama işlemini gerçekleştirmelidir.

HAMAMBÖCEĞİ

Hayvan bilimi literatüründe “Blattaria” olarak bilinen hamamböceği yaklaşık 6 familyada 4500 tane farklı çeşidi olan bir böcektir.  Yaşam alanları oldukça çeşitlidir. Dünya üzerinde sadece kutuplarda ve yüksekliği 2000 metrenin üstünde olan yerlerde yaşayamazlar. Kutup ve yüksek yerler haricinde her yerde yaşayabilen bu böcekler insanlar tarafından sevilmeyen canlılardır.  Hamamböceklerinin beslenme tarzları da oldukça farklıdır. Daha çok yaşadıkları coğrafyaya göre farklılık gösteren beslenme şekilleri genellikle hem etçil hem de otçuldur.

Hamamböceklerini diğer çok ayaklı böceklerden ayıran birkaç özelliği mevcuttur. Bu özelliklerden en belirginleri ise anten ve ayaklarının diğer böcek türlerine oranla daha uzun olmasıdır. Hamamböceklerinin ortak ve standart bir rengi yoktur. Ancak bir genelleme yapılacak olursa dünya üzerindeki hamamböceklerinin çoğu siyah ve kahverengi renklerindendir.  Hamamböceklerinin cinsiyetlerini ayırmak da oldukça güçtür. Genel olarak erke hamam böceklerinin kanatları biraz daha geniş ve heybetlidir.

Hamamböceği İlaçlama

Hamamböceği ilaçlama yapacak olanların uygun ilaçları seçebilmeleri için hamamböceğini iyi tanımaları gerekmektedir. 

Hamamböcekleri genel olarak çok farklı tüpte ortamlara uyum sağlayarak yaşayabilmektedir. Ülkemizde genel olarak çok katlı binaların iç bölümlerinde nemli ve görece sıcak ortamlarda yaşamaktadırlar. Bu açıdan bakıldığında apartman dairelerinde yaşayan insanların hamamböcekleri ve diğer böcek türlerinden korunabilmek adına evlerini düzenli olarak ilaçlatmaları gerekmektedir.  Hamamböceği ilaçlama hizmeti sunan firmalar gün geçtikçe artmakta ve bu artışa bağlı olarak sundukları hizmetin kalitesi de bir hayli artmaktadır. Apartman dairelerinde yaşayanların en az 6 ayda 1 evlerini hamamböceklerine karşı ilaçlatmaları gerekmektedir.

Yazımızın bir bölümünde belirttiğimiz gibi hamamböcekleri ılık ve nemli yerleri severler. Bu ortamlar yaz aylarında da kış aylarında da beton binaların iç kısımlarıdır. Çünkü yazın sıcak havada betonlar ılık, kışında soğuk havaya önlem olarak yakılan kombiler sayesinde yine betonlar ılıktır. Bu vesile ile 2 mevsim arasındaki 6 aylık süre farkı hamamböceklerine karşı ilaçlama yapılması için uygun bir zaman aralığıdır.  Hamamböceklerine karşı yapılan ilaçlama uygulaması 2 gün içerisinde tamamlanabilmekte ve yüzde yüz sonuç verebilmektedir.  Sizlerde evlerinizde hamamböceği öldürmek yerine ilaçlama hizmetine başvurabilir ve bu büyük kolaylıktan faydalanabilirsiniz.

FARELER

 

İnsanların yaşam alanında, iş yerinde, depo kısımlarında, kısaca hemen hemen her yerde yaşamlarını sürdürebilen fareler hızlı bir şekilde üreyen türdendir. Zamanında önlem alınmazsa eğer fare popülasyonları kısa bir sürede istila haline dönüşebilmekteler. Veba, verem, tifüs, Salmonella, Lyme, Listoriosis, humma gibi hastalıklara neden olabilirler. Bu hastalıkları ise dışkılarında, kıllarında, tükürüklerinde ve idrarlarında bulundurup bulaştırabilmektedirler. Ayrıca ısırdıkları zamanda Sodoko ismi verilen çok tehlikeli hastalığa yol açabilmekteler.

Fare İlaçlama Yöntemleri

İstasyon  yöntemiyle farelerden kurtulmanız oldukça kolaydır. Bu yöntemler yani fare ilaçlama yöntemleri bilgili tecrübeli kişiler tarafından uygulanabilecek yöntemlerdir. İstasyon, bahçe, fabrika, tarla ve bodrum gibi büyük olan mekanlarda veya farelerin çok fazla bulunduğu mekanlarda uygulanabilen içinde mum bloklar bulunan aparattır. Fare ilacı yer ve daha sonrasında su içtiği zaman zehirlenip ölmektedir. Olay kutu içinde gerçekleşmediği ve fare kapanında da olduğu gibi vahşi ölüme neden olarak koku bırakmadığından daha sağlıklı ve tercih edilebilen yöntem olarak bilinir. Ev ve iş yeri gibi alanlarda uygulanabilecek istasyon ise çocukların ulaşamayacağı bir yere bırakılması gerekir.

Farelerden kurtulmak için diğer bir yöntemse sıvı ilaçlamasıdır. Fare ilaçlaması yapılacak olan alana göre farklı yöntemler uygulanırken kemirgenlere karşı da en etkili yöntemler arasında yer alır. Fakat fareyle mücadele etmek içinde yapılan uygulamada kullanılabilecek herhangi bir sıvı ilaç yoktur. Daha çok kapalı alanlarda kullanılan ilaçlama yöntemiyle farelerden hızlı bir şekilde kurtulmanız mümkün.

Fare Olup Olmadığını Anlama

Fareler bazen göz ile görülmeseler bile belirtilerini etrafta görebilirsiniz. Yiyecek arayan fareler genellikle akşamları aktif hale gelirler ve genelde mutfakta olurlar. Çıkarmış oldukları dışkıları ve tıkırtıların sonucundaysa fareyi hissedebilirsiniz. Fareden kurtulmak için profesyonel fare ilaçlama yöntemlerinin yapılması kısa sürede kurtulmanızı sağlar.

TAHTA KURUSU

Tahtakurusu memeliler ve kuşlardan kan emen yapışkan bir böcek türüdür.  Genellikle gece vakitleri avlarına yaklaşırlar ve kanlarını emmeye başlarlar. Gündüz vakitlerini ise genellikle uyku haline geçirirler.  Tahtakurularının fiziksel özellikleri ise çok fazla değişmemektedir. Türkiye’de bulunan çeşitleri 5 mm’den büyük olmamaklar birlikte son derece yapışkan türdendir. Genellikle büyükbaş hayvancılıkla uğraşanların baş belası olmuş durumdadır.  Hayvanlar arasında hastalık yayımına sebebiyet verebilen tahtakurusu kırmızımsı kahverengi renktedir.  Tahtakuruları insanlara da yapışabilmekte ve rahatsızlık verebilmektedir. İnsanlar üzerinde hastalık taşıdığı şimdiye kadar görülmemiştir. İnsanlar üzerindeki etkisi daha çok cilt tahrişi ve ülkemizde son yıllarda etki gösteren keneye benzemesi dolayısıyla psikolojik olarak karşımıza çıkmaktadır.  Tahtakuruları aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlar hariç hemen hemen her ortama uyum sağlayarak hayatta kalabilmektedir.  Bu sebeple yaşam alanlarında ve hayvancılık yapılan yerlerde tahtakurusu riski oldukça yüksektir.

Tahtakurusu İlaçlama

Tahtakurusu ilaçlaması pire ilaçlaması gibi diğer uygulamalardan zor bir uygulamadır. Tahtakuruları ilaçlamaya son derece dayanıklı haşere türlerindendir. Sadece pompa ile yapılan uygulamarda başarı oranı düşük olduğundan makina ile ilaçlama yapılması daha uygundur.Tabi ki bunun için güvenilir tahtakurusu ilaçlama hizmeti sunan yerler ile çalışılmalıdır.  Özellikle ahşaptan ya da kerpiçten yapılmış müstakil evlerde yaşayanlar bu hususa mümkün olduğunca fazla dikkat etmelidir. Çünkü tahtakuruları bu malzemelerden yapılmış evlerde daha hızlı çoğalabilmektedir.  Bu nedenle ahşap ve kerpiç malzemesi kullanılarak yapılan evlerde yaşayanlar ilaçlama olayına diğer evlerde yaşayanlara oranla daha fazla dikkat etmelidir.

Tahtakuruları özellikle insan vücudunda bazı tahribatlara neden olabilmektedirler. Bu tahribatlar ölümcül boyutlara ulaşamasa da rahatsız edici olabilmektedir. Tahtakurusu fark edilmediği sürece insan vücudunda 1 ile 2 gün arasında değişen sürelerde yapışık vaziyette kalmaktadır. Tahtakurusunun yapışıklık süresi ne kadar uzarsa yapıştığı yerdeki kaşıntı oranı da o derece artmaktadır. Bu sebeple insanlar kaşıntıya bağlı olarak hem bedenen hem de psikolojik olarak zarar görebilmektedir. Bu gibi olumsuz etkilerle karşılaşmak istemeyenler yaşam alanlarını düzenli olarak  ilaçlatmalıdırlar. Sizlerde tahtakurusu ilaçlama hizmeti almak istiyorsanız kaliteli ve nitelikli hizmet sunan servisleri tercih etmelisiniz.

KARINCALAR

Karıncalar, farklı besin maddesini tüketip yaşayan canlılardır. Ayrıca koloni halinde de yaşamlarını sürdürdüklerinden kapalı ortamlarda kolay bir şekilde yuva yapabiliyorlar. Çok hızlı üremeleri olduğundan canlıları yok edebilmek için mutlaka karınca ilaçlama yaptırmak gerekli. Bu canlılara karşı da etkili bir şekilde mücadele edilmesi için önlemlerin alınması gerekmektedir. Karınca ilaçlaması sıvı veya toz ilaçlarla yapılırken ayrıca temizlik yapmak ve gıdaları karıncaların ulaşamayacakları alanlardan kaldırmanız yeterli olmaz. Karıncalar yiyecek bulmada çok fazla zorluk yaşamamaktadırlar. Bundan dolayı karıncaları tamamen yok etmeniz için tek yöntem ise ilaçlama yapılmasıdır.

Karınca İlaçlama Yöntemleri

 Bahçe ve apartman tarzı dışarıda olan ilaçlamalar genel olarak sıvı ilaçlarla yapılır. Fakat kapalı alandaki sıvı ilaçlar toza göre daha fazla etki bırakır. Karıncaların yuva yapmış olduğu veya yapabilecekleri alanlara ilaçlamaların daha yoğun yapılması gerektiği gibi canlılar tek bir yerde az olarak görülse de mutlaka karınca ilaçlama yapılması gerekiyor. Karınca ilaçlaması sadece tek bir bölgede yapıldığı zaman sorun tekrardan doğabilmekte. Bundan dolayı karıncaları yok edebilmek için genel uygulamaların yapılması gerekmektedir.

En Fazla Görülen Karınca Türleri

Hemen hemen her alanda yaşayabilme potansiyeli olan karıncalar yaşamış oldukları alanlara göre farklı çeşitlere ayrılmaktalar. Kapalı alanlarda yaşayan ve ilaçlaması yapılan türler ev karıncası olarak adlandırılmaktadır. Bu haşereler tamamen toprak altında bulunuyor. Ateş karıncaları, savaşları karıncalar arılarla büyük benzerlikleri besin olarak bal kullanmaktadırlar. Bu durumu günümüzde bilim adamları hala araştırmaktalar. Ev karıncası ilaçlama işlemi çok sık yapılmak ile beraber diğer karınca türlerinde ilaçlama yapılmamakta.

Karınca ilaçlama, sıvı veya toz olmakla beraber profesyonel bir şekilde yapılması gerekir. Evde kendiliğinden yapılan ilaçlamalar sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bundan dolayı işin uzmanı olan kişilere bu işi yaptırmanız gerekmektedir. Profesyonel ilaçlama yöntemiyle kısa sürede evinizdeki tüm karıncalardan kurtulabilecek ve rahatlığa erişebileceksiniz. Karıncalardan kurtulmanız tek bir telefon uzağınızda. Ev karıncalarına artık bir son verebilirsiniz.

ÇEKİRGE

Canlı bilimi dünyasında düz kanatlılar sınıfında yer alan ve sıçrama kabiliyetleri oldukça yüksek olan canlılara çekirge denilmektedir. Türkiye coğrafyası düşünüldüğünde ülkemizdeki çekirgelerin boyutları 2 ve 6 cm arasında değişiklik göstermektedir. Dünya üzerinde ise en büyük çekirge boyu 20 cm olarak hesaplanmıştır. Yani ülkemiz çekirge konusunda şanslı ülkelerdendir. Çekirgelerin yaşadıkları bölgeleri inceleyecek olursak karşımıza sıcak ve kurak yerler çıkmaktadır. Özellikle çöl bölgelerine yakın yerlerde çekirge sürüleri daha rahat yaşayabilmektedir. Ülkemizde de özellikle Akdeniz ve kuzeyinde çekirge yaşama oranları diğer bölgelere göre daha fazladır. Çekirgelerin istenmemesinin temel nedeni ise tarım alanlarını ve tarım ürünlerini tahrip etmesidir. Otçul beslenme özelliğine sahip olan çekirgeler bulundukları yerlerdeki bitkilere oldukça ciddi zararlar vermektedir. Çekirgelerin istenmediği diğer alanlar ise yaşam alanlarıdır. Genellikle konutlarda görülebilen çekirgeler insanları rahatsız etmektedir. Bu vesile ile çekirge ilaçlama servisleri oldukça yoğun bir biçimde hizmet sunmaktadır.

Çekirgeler sürüler halinde hareket ettiklerinden toplu bir biçimde yaşamaktadırlar. Yılda 4 kez göç eden çekirgeler göç ettikleri yerlerde büyük tahribatlar gerçekleştirmektedirler. Yumurtlama dönemleri de belirli olduğundan çekirgeler sürüler halinde doğup ölmektedir. Özellikle ergin çekirgeler toplu bir biçimde öldüklerinden bulundukları bölgelerde hastalıklara yol açabilmektedir. Bu gibi bir sorunla karşılaşmamak adına çekirge ilaçlaması yapılmalı ve tedbir alınmalıdır.

Yerleşim yerlerinde yaşayan çekirgeler ise sürülerinden ayılmış çekirgelerdir. Yerleşim yerlerindeki çekirgeler yalnız hareket ettiklerinden insanlar açısından daha az tehlikelidirler.

Çekirge İlaçlama

Bu sayede yaşam alanlarındaki çekirgeler için yılda 2 defa ilaçlama yapılması yeterli olmaktadır. İnsanlar yaz ve kış mevsimleri başlangıcında yaşam alanlarını ilaçlatmalıdırlar. Çekirgeler için diğer haşerelere karşı yapılan ilaçlama işlemi yeterli olmaktadır.  Çekirge ilaçlama işlemi en geç 2 gün içerisinde tamamlanabilmekte ve insanlar yaşam alanlarına dönebilmektedirler. Üstelik çekirge ilaçlama işlemi yüzde yüz başarı oranı ile gerçekleştirilebilmektedir. Yani yaşam alanlarını ilaçlatan insanlar gönül rahatlığıyla evlerini kullanabilmekte ve ilaçlama tarihinden itibaren 5 ay itibarıyla evlerinde haşere görmemektedir.  Sizlerde bu denli kaliteli ve nitelikli bir hizmet almak istiyorsanız çekirge ilaçlama servisleri ile iletişime geçebilirsiniz.

ÖRÜMCEK

Örümcekler eklem bacaklı grubuna girmekle beraber en önemli üyelerdir. Yapılarından dolayı diğer haşere gruplarından farklı olurlar. Örümcekler dünyanın her yerinde kıtasında yaşayabilirler. Yeryüzündeyse 65 bin kadar örümcek türü vardır. 4 çift ayağı bulunur ve başındaysa 1 çift antenleri bulunmaktadır. Karın kısımları ise gövdesinden daha büyük olur. Örümcekler başlarının ön kısmında kıskaçlı ağza sahiptirler. Ağzın içindeyse zehirli iğneleri bulunur. Örümcekleri diğer haşerelerden ayırabilen en büyük ve belirgin özelliğiyse baş kısmında toplamda 4 adet gözün bulunması. Gözleri keskin olmakla beraber mükemmel görüşe sahip olmaktadırlar. Baş kısmında yer alan antenleri ise yön bulmayla beraber besin bulmak içindir. Erkek örümceklerde bu anten genellikle cinsel organ görevi de yapmaktadır.

Örümceklerle Mücadele Etme

Örümceklerle mücadele edebilmek için dikkatli olunması gerekmektedir. Örümcek ağını oluşturup daha sonrasında ağın ucunu saklamış olduğu kısma uzatır. Örümcek ağa düşmüş olan avının titreşimini alır ve o anda hemen ava saldırmaktadır. Bundan dolayı örümcek ilaçlama yapılırken ağlardan değil genel olarak yapılması gerekmektedir. Örümcek ilacını dışarıdan alınması doğru bir seçenek olmayacaktır. Çünkü yapılacak olan ilaçlamalar ziraat mühendisliğinin kontrolü altında yapılmalıdır. Bunun içinde profesyonel kişiler tercih edilmelidir. Örümcek türleri zararsız değildirler zararsız olarak görüp buna aldanmayın. Örümcek gördüğünüz anda ilaçlama firmasıyla iletişime geçmelisiniz. Çünkü zehirli örümcek olma olasılığı yüksektir.

Örümcek İlaçlama

Örümcek zehirli ve zehirsiz olmakla beraber dünyanın neresinde olursa olsun yaşayabilen canlılar olarak bilinirler. Yüzlerce türü bulunurken bazıları öldürücü derecede zehirli olmaktadır ve insanı birkaç saniye içerisinde öldürebilir. Sıcak havaları severler ve sıcak havada aktif bir şekilde olan örümcek boyları türleri yaşam alanına göre değişiklik göstermektedir. Örümcek gördüğünüz zaman kendiniz müdahale etmemeli ve örümcek ilaçlama firmasıyla anlaşmalısınız. Eğer bir tane varsa orada ondan daha fazlası olduğunu aklınızdan çıkartmamalısınız. Örümcekleri diğerlerinden ayıran en büyük özellikleri yalnızca onlara has olan ağ örme özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Örümcekler bu ağla beraber insanların ulaşamayacağı en kuytu köşelere ulaşabilirler. Bu ağlar ise yapışkandır ve küçük canlılar için vazgeçilmez bir tuzak olur.

SİVRİSİNEKLER

Sivrisinekle özellikle de sıcak hava olduğu zaman çok hızlı şekilde çoğalabilen ve insanların kanlarını emerek beslenebilen haşere türündendir. Kan emmek için kullanmış oldukları sivri uzuvları bulunuyor. İnsanın derisine uzuvlarını saplayıp kan emme işlemini gerçekleştirirler. Kan emerek taşımış olduğu virüsleri de insanlara ve hayvanlara bulaştırabilen sivrisinekler son derecede tehlikeli olduğu için sık görülmüş olduğu alanlarda sivrisinek ilaçlama yaptırılması çok önemlidir. Dünya üzerinde neredeyse her bölgede bulunmaktadır. Özellikle de havaların ısınmasıyla beraber ortaya çıkmış olan ve sulak olan kısımlarda sürekli yumurtlamaktadırlar. İnsanların en çok mutlu oldukları yaz gününde neredeyse kabus gibi olabiliyorlar.

Kan yolu ile emdiklerinden dolayı insanlara farklı hastalıklar da bulaştırabiliyorlar. Sıtma, hepatit gibi kan yolu ile bulaşan hastalıklar. Sivrisinek ilaçlaması için sıvı sinek ilaçları kullanılıp ayrıntılı bir şekilde uygulamanın yapılması sivrisineklere karşılık en iyi çözümlerden biridir. Mücadele edilmezse eğer sürekli çoğalır ve insan yaşamını da olumsuz bir şekilde etkileyen tür olduğundan düzenli bir şekilde ilaçlamanın da yapılması gerekmektedir. Sivrisinek ilaçlama servisiyle konuşup profesyonel kişiler tarafından yapılması gerektiğini de unutmayın. İlaçlama oldukça ciddi bir iş olduğundan uzman kişiler tarafından yapılmalı. Amatör kişiler tarafından yapılırsa eğer hem ilaçlama doğru olmaz hem de yapan kişinin sağlık problemi yaşamasına neden olur.

Sivrisinek Özellikleri

Sivrisinekle sıcaklık, nem ve karbondioksiti fazla severler. Bundan dolayı en fazla yaz aylarında ortaya çıkmaktadırlar. Yapılan araştırmalardaysa kan emecekleri kişiyi seçerken herhangi bir kriter aramamaktalar. Kan içinde yer alan aminoasit, amonyak ve enzimlerin bileşenlerini sevmekteler. 2 ay boyunca da yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Fakat bu kısa süredeyse insanları hayattan soğutabilmekteler. Ömürlerindeyse 4 defa evre değiştirmektedirler. Erkek sivrisinekler, dişi sinekleri kanat sesiyle takip edip bulurlar. Özellikle de uyurken vızıltı sesi duyarsanız bu dişi sivrisineğin sesi olur. Uyumaya çalıştığınız zaman boyunca uyuduğunuzda ısırılırsınız veya sizi yatağınızdan dahi kaldırabilirler. İnsanlar en fazla rahatsız etme özelliği bulunan canlılardır. Biri sivrisineğin hızı saatte 2 km’ye kadar çıkabildiğinden evin içerisinde kovalamak yerine sivrisinek ilaçlama yapılması en etkili çözümlerden olacaktır.

HIZLI ARA